Lokokino

26. 2. 2015, Tbilisi


Detský park Mziuri bol otvorený na začiatku 80tych rokov a desaťročia to bolo veľmi populárne miesto v Tbilisi pre rodiny s deťmi. Dnes je park preťatý diaľnicou a veľká časť je znehodnotená novou výstavbou. Iba opustené architektonické ruiny pripomínajú jeho slávnu minulosť.

Lokokino, mozaikový útvar v podobe slimáka, stojací v strede parku je najzachovalejším objektom parku. Lokokino malo slúžiť ako kino, ako aj zástavka detského funikularu. Ani jedno však nikdy nezrealizovalo.  Náš projekt otvoril toto miesto na jeden deň znovu verejnosti. Jednodňová site specific inštalácia v interiéri kina pozostáva z osobných archívov, spomienok na Mziuri, ako aj videa, ktoré približuje súčasnosť parku. 

Chceme sa poďakovať všetkým, ktorí nám poskytli rodinné fotografie, archívny materiál a spomienky na Mziuri. 

Autori projektu sú Andrea Kalinová a Martin Zaiček - Opustená (re)kreácia, v súčastnosti na umeleckej rezidencii v GeoAIR, Tbilisi. 

Táto rezidencia bola uskutočnená vďaka spolupráci a podpory K.A.I.R. - Košice Artist in Residence program. Rezidencia bola finančne podporená ECF STEP Beyond a Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky