Opustení (re)kreanti majú za sebou úspešný týždeň

22.6.2012 15:05   Aktuálne.sk

TRENČIANSKÉ TEPLICE - Projekt Opustená (re)kreácia doktorantky Vysokej školy výtvarných umení Andrey Kalinovej a občianskeho združenia Archimera zavŕšila vernisáž výstavy na námestí v Trenčianskych Tepliciach. Výstava potrvá do nedele 24. júna, kedy končí aj festival Art Film Fest.

Výstava zahrňuje dva ročníky prác projektu Opustená (re)kreácia, počas ktorého sa študenti výtvarných odborov v priebehu týždňa snažili nabúravať site-specific intervenciami zabehnutú apatiu Trenčianskych Teplíc, reflektovali  chátrajúce kúpeľné objekty a snažili sa ich kreatívnym spôsobom „oživiť“.

 

Cieľom tohto ročníka projektu Opustená (re)kreácia bolo nie len vytvoriť umelecké projekty, ale najmä kontakt s miestnymi obyvateľmi a kúpeľnými hosťmi, priblíženie hodnoty a významu opustených funkcionalistických stavieb – Liečebný dom Machnáč a Kúpalisko Zelená žaba, a ale aj zaoberať sa možnosťami riešenia ich stavu.


Návštevníci mohli počas jedného týždňa zhliadnuť filmy zachytávajúce Trenčianske Teplice a ich jedinečnú architektúru, architekt Pavol Paňák na základe príkladov zo sveta priblížil spôsoby prestavieb modernistických objektov. Najväčším lákadlom sa stala exkurzia na Zelenú žabu, kde si návštevníci obhliadli aj interiér bývalého kúpaliska a dozvedeli sa o jeho pôvodnej farebnosti. Zavŕšením programu bola flaneurska prehliadka mesta s viedenským kritikom architektúry, Janom Taborom, s cieľom ukázať hodnotné a zaujímavé prvky architektúry kúpeľných domov.

 

Obyvatelia Trenčianských Teplíc využili príležitosť dozvedieť sa viac o svojom meste a jeho architektonických skvostoch v medzinárodnom kontexte. Denne si prichádzali zaspomínať na niekdajšiu slávu Trenčianských Teplíc, ale aj vyjadriť nespokojnosť so súčasným stavom mesta. Záujem miestnych obyvateľov ukázal, že organizovať akcie tohto typu, upozorňovať na zabudnuté a chátrajúce pamiatky, v neposlednom rade rozširovať ich znalosti, má zmysel a nie je márne v tom pokračovať.

 

Zdroj: aktualne.sk