TR. TEPLICE: Opustená (re)kreácia poukáže na chátrajúce ikony funkcionalizmu

17. Jún 2013 / TASR Nekomentované

Trenčianske Teplice 17. júna (TASR) – Upozorniť verejnosť na kritický stav nášho kultúrneho dedičstva, konkrétne na opustené a chátrajúce funkcionalistické stavby, je hlavným cieľom projektu Opustená (re)kreácia. Tohtoročný tretí ročník bude tiež jedným zo sprievodných podujatí medzinárodného filmového festivalu Art Film Fest v Trenčianskych Tepliciach.

"Tretí ročník podujatia sa uskutoční od 19. do 26. júna na stanici električky v Trenčianskych Tepliciach, kde je pripravená séria prednášok a diskusií, ktoré sa budú venovať fenoménu mesta Trenčianske Teplice s jeho jedinečnou architektúrou reprezentovanou najmä liečebným domom Machnáč a kúpaliskom Zelená žaba.

"Venovať sa budú aj príkladom z iných miest, kde sa organizácie alebo jednotlivci podobným spôsobom snažia o záchranu architektúry či verejných priestorov," povedala Andrea Kalinová z Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, ktorá je spolu s Martinom Zaičkom z občianskeho združenia Archimera autorkou projektu. Program sa podľa nej začne v stredu 19. júna o 19.00 hodine predstavením iniciatívy Námestie pre ľudí. S architektkou a žurnalistkou Dominikou Belanskou sa budú rozprávať o možnostiach zapojenia občanov i odborníkov do starostlivosti a osvojenia si verejných priestranstiev, ktoré sú často zanedbané a nefunkčné.

"Marek Adamov z občianskeho združenia Truc sphérique príde odprezentovať aktivity vedúce k záchrane jednej z najvzácnejších stavieb na Slovensku – žilinskej synagógy, Petra Hlaváčková príde predstaviť projekt Brněnský architektonický manuál, pod ktorým sa skrýva jedinečná internetová databáza komplexne mapujúca architektúru modernizmu mesta Brna v rokoch 1918 až 1945. S etnologičkou Evou Šípöcovou sa pozrieme na fenomén kúpeľníctva v strednej Európe a s teoretikom umenia Andrejom Jarošom si porovnáme architektúru kúpeľných budov ďalších slovenských miest," priblížila Kalinová s tým, že na stanici električky v Trenčianskych Tepliciach si môžu záujemcovia pozrieť aj reinštaláciu výstavy a projekcie Umenie a oslobodenie organizovanú fórom pre experimentálnu architektúru z Viedne.

Ako dodala, tento rok sa organizátori zamerajú aj na mladšiu generáciu. Pre základnú školu v Trenčianskych Tepliciach pripravili ranné exkurzie mesta s architektonickým výkladom. Osvetou a prednáškami v školách poukážu na hodnoty a jedinečnosť ich mesta reprezentovanú pre nich zdanlivo bezvýznamnými stavbami, ktoré však vo svete znamenajú viac, ako pramene, ktorými sa toto mesto pýši. V piatok 21. júna o 17.00 h predstavia výtvarné diela vytvorené v predchádzajúcich ročníkoch workshopu na trenčianskom Mierovom námestí.

 

Zdroj: www.hlavnespravy.sk