Trenčianske Teplice opäť navštívia Opustení rekreanti

22.5.2012

Trenčianské Teplice - Abandoned (re)creation, čiže Opustená (re)kreácia je projekt, ktorý sa snaží aktivovať záujem verejnosti o zdanlivo nepotrebné a zabudnuté lokality Trenčianskych Teplíc a jeho architektonického dedičstva. Za projektom stojí Andrea Kalinová, doktorantka na Vysokej škole výtvarných umení, Martin Zaiček z občianskeho združenia Archimera a Juraj Gábor z projektu BUNKA pre súčasnú kultúru.

Výtvarný workshop Abandoned (re)creation sa tento rok uskutoční v dňoch 10.-16. júna 2012,  týždeň v predstihu pred Medzinárodným filmovým festivalom Art Film Fest. Počas jedného týždňa sa budú študenti zaoberať špecifikami a geniom loci Trenčianskych Teplíc.

Účastníci workshopu sa pokúsia reflektovať chátrajúce kúpeľné objekty, budú sa snažiť o ich kreatívne “oživenie“ výtvarnými zásahmi a architektonickými návrhmi s ambíciou dodať vízie ich ďalšiemu životu.

Práve dve z najvýznamnejších a najohrozenejších funkcionalistických budov Slovenska kúpalisko Zelená Žaba a Liečebný dom Machnáč sa nachádzaju práve v Trenčianských Tepliciach.

Podstatnou súčasťou workshopu budú prednášky a diskusie s významnými architektmi a teoretikmi architektúry, ktorí divákom a miestnym obyvateľom priblížia hodnotu architektúry Trenčianských Teplíc, meky slovenského funkcionalizmu.
K najprestížnejším hosťom patrí Jan Tabor, teoretik architektúry z Viedne, ktorý divákom porozpráva o Jaromírovi Krejcarovi, architekteovi Liečebného domu Machnáč, o jeho žene Milene Jesenskej a o dobovej smotánke, ktorá trávila čas v Trenčianskych Tepliciach.
Ďalším významným hosťom bude architekt Pavol Paňák, spoluautor budovy Národnej banky Slovenska, ktorý  vo svojej prednáške predstaví príklady rekonštrukcí Pamiatok Modernizmu. 

Workshop Abandoned (re)creation vyvrcholí výstavou  site-specific diel vytvorených  počas tohto i minuloročného workshopu, ktorá sa uskutoční v sobotu 16. júna 2012, v deň otvorenia festivalu Art Film Fest.

Tešíme sa na Vašu účasť!

Zdroj: aktualne.sk