VILA NA ČERVENÝCH KOPANICIACH                                                                                                               Eugen Kramár, Štefan Lukačovič                                                                                                                                           1943

Vila na Červených Kopaniciach je dielo významných slovenských architektov Eugena Kramára a Štefana Lukačoviča z roku 1943. Architekti sú známi budovou divadla DPOH a Banky v Bratislave na Laurinskej ulici. V Trenčíne postavili budovu banky oproti hotelu Elisabeth. Ich najznámejšia realizácia je budova Ministerstva Dopravy na Námestí slobody v Bratislave. Eugen Kramár je taktiež autor neskoršieho areálu Snov na Štrbskom plese vrátane hotela FIS a Skokanského mostíka pre majstrovstvá sveta v alpských disciplínach v roku 1970. 

Dom je objemovo aj materiálovo stále pôvodný. Kruhové okná v štíte pultovej strechy na pôvodnom objekte nefigurovali a sú prvkom novšej dostavby. S výnimkou sú okná na prízemí, ktoré bolo kruhové. Jedná sa o dobovú formu neskorého funkcionalizmu zo 40. rokoch. Dom dotvára siluetu mesta, je výrazným solitérom nad cintorínom a jednoznačne patrí medzi stavby podčiarkujúce význam Trenčianskych Teplíc ako centra modernej architektúry 20. storočia.